Co z obciążeniem sądów spowodowanym sprawami frankowymi?
Powrót do bloga 2023-12-24

Co z obciążeniem sądów spowodowanym sprawami frankowymi?

Aby odblokować polskie sądy, nie ma konieczności wprowadzania ustawy frankowej. Taką opinię wygłaszają pełnomocnicy prawni reprezentujący Frankowiczów. Za pośrednictwem mediów podają w kierunku nowego rządu własne pomysły na udoskonalenie pracy sądów. Na co dokładnie zwracają uwagę prawnicy oraz radcy prawni? Przedstawiamy najważniejsze sugestie:

 

  1. Powołanie w sądach specjalnych komórek frankowych w innych miejscach niż Warszawa – po nowelizacji kpc z kwietnia 2023 rok rośnie liczba pozwów frankowych składanych poza stolicą. Szczególnie chodzi o duże miasta takie jak Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków. Oczywiste jest, iż sądy w tych miejscach pracują na wysokich obrotach, jednak zablokowanie wydziałów cywilnych jest nieuchronne, chyba że zostaną utworzone w nich wydziały zajmujące się tylko i wyłącznie sprawami dotyczącymi umów kredytów frankowych.
  2. Oddelegowanie do rozwiązywania spraw frankowych większej liczby sędziów. Mała ilość sędziów na stanowiskach w sądach cywilnych, to jeden z powodów, przez który Frankowicze latami oczekują wyroków w swoich sprawach. 
  3. Zapewnienie, każdemu sędziemu zajmującemu się sprawami frankowymi, asystenta oraz sekretarza. Bez specjalistycznego i doświadczonego wsparcia sędziowie obarczeni tysiącami spraw dotyczących umów kredytów frankowych mogą mieć kłopoty z zaplanowaniem swojej pracy. Efektem tego są latami trwające procesy sądowe, a także długie terminy czekania na pierwszą i następną rozprawę.

 

Jaką możliwość wybierze nowy rząd w pokonywaniu problemu przeciążonych sądów? Skieruje się ku oczekiwaniom bankowców i ponownie ruszą prace nad ustawą frankową, poddając w wątpliwość zwycięstwo w przyszłych wyborach samorządowych? Czy może jednak wykona ruch w kierunku czegoś znacznie bardziej sensownego i mogącego skutkować ogólnym usprawnieniem pracy sądów, a co za tym idzie, zrealizuje obietnice z kampanii wyborczej?

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.