Co to jest porozumienie kompensacyjne?
Powrót do bloga 2024-06-16

Co to jest porozumienie kompensacyjne?

Jeżeli Frankowicz unieważni w sądzie swoją umowę kredytową, automatycznie zostanie zmuszony do rozliczeń z bankiem na podstawie tzw. teorii dwóch kondykcji. W ten sposób obie strony zakończonego konfliktu będą posiadać dwa osobne żądania o zapłatę. Frankowicz będzie żądał od banku zwrotu bezprawnie pobranego świadczenia w postaci rat kapitałowo-odsetkowych.

 

W sytuacji, gdy sąd rozstrzygający sprawę przestrzega niedawne orzeczenia TSUE, to zapewne zasądzi również na rzecz Frankowicza ustawowe odsetki za zwłokę, obejmujące całe proces sądowy. Kredytobiorca frankowy przedstawia swoje żądania w pozwie, w związku z tym sąd w swojej decyzji nakazuje Kredytodawcy zapłatę podanej przez powództwo sumy i zazwyczaj obciąża także przegranego kosztami postępowania sądowego.

 

Oczywiste jest, że bank również upomni się o swoje, aby odzyskać kwotę (kapitał kredytu), którą pożyczył Kredytobiorcy w ramach umowy frankowej.  Wówczas Kredytodawca będzie zobligowany złożyć pozew do sądu przeciwko Frankowiczowi zwrot kapitału.

 

Oznacza to kolejne, kosztowne postępowanie sądowe dla Kredytobiorcy i banku. Dlatego obu stronom zależy, aby rozwikłać tą kwestię bez procesu. W tym celu stosuje się porozumienie kompensacyjne. Jest to umowa pomiędzy stronami sporu, aby dokonać wzajemnych rozliczeń z pominięciem postępowania sądowego.

 

Porozumienie kompensacyjne polega na obustronnym potrącenie zobowiązania, w ten sposób, że z różnicy rozliczy się ten, kto więcej skorzystał z unieważnienia umowy kredytu frankowego.

 

Jakie są zalety porozumienia kompensacyjnego?

  • Frankowicze mają możliwość rozliczenia kłopotu frankowego nawet w kilka tygodnia;
  • Frankowicze nie muszą się stresować kwestią formalnego zwrotu kapitału zobowiązania;
  • porozumienie bierze pod uwagę sumy wpłacone przez Frankowicza podczas trwającego procesu sądowego – jest to istotne dla Kredytobiorców frankowych, którzy nie uzyskały sądowego zabezpieczenia swoich żądań;
  • Frankowicz nie jest zmuszony składać do sądu nowego pozwu przeciw bankowi o zwrot bezprawnie pobranych środków pieniężnych;
  • porozumienie podpisywane jest przez dwie strony sporu, dzięki czemu eliminuje się obustronne pretensje odnoszące się do wysokości sum pieniężnych do zapłaty.
Najnowsze artykuły
2025-01-21
Sankcja Kredytu Darmowego a skutki dla społeczeństwa Masowe spory dotyczące sankcji kredytu darmowego mogą znacząco wpłynąć na stabilność banków oraz sytuację gospodarczą w Polsce.
2025-01-21
Nowy kryzys sektora bankowego

Skutki sankcji kredytu darmowego dla sektora bankowego oraz wymiaru sprawiedliwości.

2025-01-17
Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego jako pomocne narzędzie ochrony Konsumentów w przypadku błędnych zapisów w umowie kredytu.

2025-01-17
Sankcja kredytu darmowego – ważne informacje

Na czym polega sankcja kredytu darmowego? Jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?