Co jest lepsze - pozew sądowy czy ugoda?
Powrót do bloga 2022-12-25

Co jest lepsze - pozew sądowy czy ugoda?

Kredytodawcy już od kilku miesięcy nakłaniają Frankowiczów do zawierania ugód, a dokładniej zamiany kredytu we frankach szwajcarskich na kredy w złotówkach.

Takie porozumienie między bankiem a Kredytobiorcą frankowym przynosi temu pierwszemu wiele korzyść, dlatego, że w ten sposób:

  • likwiduje ryzyko prawne oryginalnej umowy;

  • umowa jest w dalszym ciągu potrzymana w mocy prawnej, a dodatkowo Kredytobiorca po zawarciu ugody będzie płacił wyższe oprocentowanie, uzależnione od stawki WIBOR;

  • Frankowicz po podpisaniu porozumienia nie ma możliwości pozwania banku i podważania w sądzie warunków umowy.

 

W związku z tym wahając się pomiędzy pozwem, a ugodą – to właśnie pozew będzie najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem dla Frankowiczów. Zalety wynikające z porozumienia, przedstawiane przez bank są zwykle wyolbrzymione i mało zgodne z prawdą.

 

Obecnie warto pośpieszyć się z wejściem z bankiem na drogę sądową, ponieważ:

  • linia orzecznicza w całym kraju jest taka sama - Frankowicze wygrywają z bankami w 98%;

  • zdecydowana większość ostatecznych orzeczeń to unieważnienia umów – około 92%;

  • z doświadczonym pełnomocnikiem Kredytobiorca jest może uzyskać prawomocny wyrok często w mniej niż 3 lata;

  • istnieje możliwość uzyskania zabezpieczenia roszczeń, czyli zezwolenie na ustanie spłaty kredytu na okres postępowania sądowego.

 

Istnieje wiele przyczyn, dla których Frankowicze nie powinni zwlekać ze składaniem pozwów:

  • rządzący przygotowują niesprzyjającą zmianę dla Kredytobiorców frankowych dotyczącą nowelizacji KPC – gdy Frankowicz zdecyduje się złożyć pozew przeciwko bankowi, będzie zobligowany złożyć go tylko i wyłącznie w sądzie odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania, co oznacza, że sądy lokalne zostaną obarczone tysiącami spraw, a to ostatecznie może skutkować przewlekłością niektórych postępowań;

  • istnieje duże prawdopodobieństwo, iż niebawem klienci banków zaczną składać pozwy o WIBOR, w tej sytuacji sądy z trudnością będą mogły zapanować nad zwiększeniem nowych spraw;

  • część banków jest w kiepskiej sytuacji finansowej, w związku z tym błyskawiczne wyegzekwowanie roszczeń znajduje się w interesie Frankowicza, dopóki banki są jeszcze wypłacalne.

 

Porozumienie z bankiem jest niekorzystne, ponieważ usuwa z umowy ryzyko walutowe, zastępując je ryzykiem wysokiego oprocentowania – WIBOR-em, który jest znacznie wyższy niż SARON i dużo mniej przewidywalny.

 

Wysokie oprocentowanie zobowiązania po konwersji oznacza wyższą ratę kapitałowo-odsetkową., czyli spora część Frankowiczów po ugodzie zapłaci bankowi dużo więcej, niż przed przewalutowaniem kredytu.

Dużo bardziej opłaca się anulować umowę w sądzie, co pozwoli Frankowiczowi:

  • usunąć umowę z obrotu prawnego;

  • rozliczyć się z kredytodawcą z wzajemnie spełnionych świadczeń;

  • odebrać od banku całkowitą nadpłatę kredytu;

  • otrzymać okazję na ustawowe odsetki za opóźnienie;

  • usunąć hipotekę z księgi wieczystej.

Najnowsze artykuły
2025-04-19
Ustawa frankowa zyskiem dla banków kosztem podatników Nowe przepisy mogą przynieść bankom setki milionów złotych, a Frankowiczów pozbawić sprawiedliwości i należnych odsetek...
2025-04-14
TSUE może odebrać bankom prawo do zwrotu kapitału Unijna decyzja w sprawie przedawnienia roszczeń może odebrać bankom prawo do odzyskania kapitału – wyrok TSUE przesądzi o losie Frankowiczów.
2025-04-09
WIBOR pod lupą: brak dowodów, wiele wątpliwości

Banki i KNF nie przekonują do uczciwości WIBOR-u, a Konsumenci i Kredytobiorcy żądają przejrzystości.

2025-04-08
Banki straszą podwyżkami i ograniczają kredyty konsumenckie Frankowicze i Kredytobiorcy odzyskują swoje prawa, a sektor bankowy zapowiada droższe i trudniej dostępne kredyty dla Konsumentów.