Banki czekają na utworzenie nowego rządu
28 listopada 2023 roku miała miejsce konferencja prasowa ZBP, w trakcie której Szef Związku Banków Polskich - pan Tadeusz Białek przedstawił oczekiwania w stosunku do nowego rządu. Pośród kwestii poruszonych przez prezesa bankowców nie zabrakło oczywiście tematu dotyczącego kredytów frankowych, które dla sektora bankowego stanowią ogromny problem.
Pan Przewodniczący Białek wyszedł z prośbą do przyszłego rządu o wprowadzenie systemowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego kredytów frankowych, aprobując proces podpisywania dobrowolnych ugód. Dodatkowo podkreślił, że nie chodzi tutaj o przymuszanie Frankowiczów do przekształcenia kredytów frankowych na kredyty złotówkowe, ale o wzbogacanie narzędzi prawnych, które w efekcie spowodowałby zawieranie większej ilości ugód (z kalkulacji wynika, iż banki podpisały do tej pory około 75 tys. porozumień).
Szef ZBP nie uściślił na jakich dokładnie rozwiązaniach i instrumentach prawnych zależy bankom. Można ewentualnie przypuszczać, iż jeżeli rozwiązania te będą korzystne dla banków, to nie będą sprzyjające Frankowiczom. Chodzi o zminimalizowanie start ponoszonych przez Kredytodawców na skutek przegrywanych postępowań sądowych. Niewykluczone, iż mowa tu o wprowadzeniu obligatoryjnych mediacji dotyczących ugody, nawet jeżeli w sądzie trwa już proces o unieważnienie umowy.
Wtedy część Frankowiczów zrezygnowałaby z rozpoczynania postępowań sądowych, ponieważ czas ich trwania znacznie wydłużyłby się. O wprowadzeniu takich warunków ustawą, banki żądały już jakiś czas temu. Innym zupełnie bezsensownym pomysłem banków było nałożenie na wygrywających Frankowiczów podatku dochodowego od korzyści z orzeczenia sądu w wymiarze 100%.
Sektor bankowy, popierany przez KNF, wiosną bieżącego roku, rozpoczął przygotowywanie projektu ustawy frankowej, oczekując niekorzystnego werdyktu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do sprawy C-520/21 dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Działania te jednak zostały wstrzymane po tym jak Premier Mateusz Morawiecki poinformował Prezesa Komisji Nadzoru Finansowego, że do wyborów parlamentarnych, które odbędą się w październiku bieżącego roku, rząd nie rozpocznie pracy nad ustawą frankową. W chwili obecnej bankowcy czekają na utworzenie nowego rządu, a następnie z nadzieję powrócą do tematu ustawy frankowej.
Niewątpliwie cały sektor bankowy będzie próbował nakłonić polityków do swoich racji. Z pewnością pojawią się argumenty, że rozstrzygnięcie problemu frankowego jest niezbędne dla zachowania równowagi i trwałości systemu finansowego oraz dla polskiej gospodarki. Bez wątpienia bankowcy będą także zaprzeczać, że problem stanowią nieuczciwie i nielegalnie skonstruowane przez banki umowy dotyczące kredytów frankowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Sąd Najwyższy, a także sądy powszechne wskazują bankom kolejne odchylenia, a przedstawiciele banków tworzą całkiem odmienną rzeczywistość.